Türkiye’deki Yer Altı Şehirleri: Esrarengiz Tüneller!

Arkadaşlarınla Paylaş:

Türkiye’deki Yeraltı Şehirleri

Türkiye topraklarının üstü kadar altıda ilginçliklerle dolu. Öyle ki dünyadaki en büyük ve en garip “Yeraltı Şehirleri” burada. Arkeologlara göre Avrupa’nın her yerini saran ve Türkiye’ye kadar uzanan bir yer altı tüneli var. Ülkemizdeki binlerce yıllık yeraltı şehirlerinin incelediğimizde siz de çok şaşıracaksınız!

Derinkuyu Yeraltı Şehri – Kapadokya

50.000 kişinin yaşayabileceği şekilde hazırlanmış, dünyadaki en büyük yeraltı şehirlerinden biri. Küçük bir girişi var. İçeride kiliselerden tutun da okullara kadar her şeyi bulabilirsiniz. İnsanlar onlarca yıl gün yüzü görmeden burada yaşamışlar. İşin garibi, sonu ve nereye kadar uzandığı hala bulunamadı. Yapılışının milattan önce 3000’li yıllara kadar uzandığı düşünülen Derin Kuyu‘nun hangi amaçlarla ve nasıl inşa edildiği bilinmiyor. Ülkemizdeki diğer benzer yerleşim yerleri ile tüneller aracılığıyla bağlantısı olduğu düşünülüyor. Size bundan da ilgincini söyleyeyim: Kapadokya’da 200 civarında yeraltı şehri var! Tam anlamıyla gizli bir imparatorluk.

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan tünel

İskoçya’nın kuzeyinden başlayıp Avrupa’yı dolaşan binlerce tünel bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise 12000 yıllık. Bütün Avrupa’yı aşarak Türkiye’ye kadar geliyor. Bazı bölümleri 70 santim genişliğinde. Yani o kadar dar ki bir insan ancak sürünerek ilerleyebilir. Fakat içer ileride büyük apartmanların bile sığabileceği yerler var. Avrupa’daki bu tünelleri kimlerin hangi amaçla yaptığı bir sır. Büyüklüğü nedeniyle bugüne kadar çok az bir kısmı keşfedildi. İzmir’deki Keçikalesi’ne kadar uzandığı da yabancı arkeologların görüşü. Bu kaleye defalarca akın düzenlenmiş ve yıllarca kuşatma altında kalsa da kaledeki düşman sayısında hiçbir azalma olmamıştı Konumundan dolayı yaklaşmak bile çok zor. Bunun üzerine Selçuklu askerleri dağlarda dolaşan keçi sürülerinin arasına saklanarak kaleye yaklaşmayı başarmış. Bu sayede ele geçtiği için Keçi Kalesi ismi verilmişti fakat askerler içeri girdiklerinde şaşırtıcı bir şeyle karşılaştılar.

Birkaç esirden başka kimse yoktu. Yıllardır savaşılan bu askerler nereye gitmiş? Bilindiği kadarıyla kalenin içinde yer altına uzanan büyük ve geniş bir tünel var. Bu tünel 100 metre derinlikteki su kuyusuna kadar iniyor. Daha da ilginci bazı arkeologlar, su olan bölümde gizli bir geçit olduğunu ve bu geçidin farklı yerlere açıldığını, dağların içinden çeşitli yerlere gittiğini düşünüyorlar.

Tokat Kalesi

Ne zaman yapıldı tam olarak bilinmese de Anadolu’daki eski Rumlar tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Geçtiğimiz yıllarda kalede restorasyon çalışmaları yapılırken tesadüf eseri yeraltına uzanan bir tünel keşfedildi. Birkaç yıl süren kazı sonucu şimdilik 100 metrelik bir derinliğe ulaşıldı. Kazı çalışmaları devam ediyor ve kaledeki Rumların bu tünelde hem kalenin su ihtiyacını karşıladıkları hem de Anadolu’daki yeraltı şehirleri ne gittikleri düşünülüyor. Öyle ki Kale ile ilgili çok eski dönemlerden kalan anlatılarda tünelin suya açılan yerden sonra daha kilometrelerce devam ettiği tasvirler var. Hem de dışarıya değil yere altına doğru! Ayrıca bu kalenin en büyük gizemlerinden biri tüm dünyaya yayılmış işkence odaları bulunan zindanlara sahip olması. Hatta Osmanlı zamanında bu zindanlarda Kazıklı Voyvoda’nın da 6 yıl geçirdiği biliniyor.

Nemrut Dağı Yeraltı Sistemi

Milattan önceki ilk yüzyılda Komagene İmparatorluğu Kralı tarafından uçsuz bucaksız dağların zirvesine inşa edilmiş olan bu anıt mezarın altındaki yeraltı şehri Kayseri çobanlarının dağlık bir bölgede garip tüneller olduğunu ihbar etmesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda 2014 yılında ortaya çıkarıldı. Hala büyük bölümünün keşfedilmediği düşünülen şehrin şu anda 52 odalık bir bölümü görüşe açık. Bölgede onlarca benzer yapının olduğu düşünülüyor.

Trabzon Yeraltı Şehirleri

Tarih boyunca ve Osmanlı döneminde Trabzon dehlizler şehri olarak anıldı. Bunlardan sonuncusu Ortahisar ilçesindeki 4000 yıl eskiye dayanan Komnenos Krallığı’na ait olanı. Komnenos Krallığı aslında kayıp krallık olarak tanınıyordu. Eski hikayeleri ve günümüzdeki şehir efsanelerine göre Komnenos halkının yer altında yaşadığı anlatılırdı. Bu iddialar kentsel dönüşüm sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan dev Yeraltı Şehirleri ile kanıtlanmış oluyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

Canberk BEREN Yazar

Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Uzun bir süre Web Tasarım, SEO Danışmanlığı ve FreeLancer Developer olarak hizmet verdikten sonra rotamı blog yazarlığı üzerine çevirdim. Neticede tecrübelerimi kendim adına kullanma vaktim geldiğini düşünüyorum :) Kişisel sitemde teknolojiden gündem haberlerine kadar birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir