Google PageRank nedir?

Arkadaşlarınla Paylaş:

300px-Linkstruct2.svg_-150x150

PageRank nedir?

PageRank kelimesinin Türkçe anlamı sayfe derecesi, sayfa değeridir. Kelimenin Türkçe anlamından da anlaşılacağı üzere sitelerin değerleri hakkında bilgi veren bir sistemdir. 2014 senesinde güncellenmemiş olan PageRank değeri bu sene de halen güncellenmemiştir ancak bu pagerank kavramının SEO da artık etkisinin kalmadığı anlamına gelmez. PageRank değeri SEO için hala büyük derecede önem arz eder.

Google çalışanlarından John Mueller ‘in PageRank güncellemesi hakkında bir konferansta yaptığı konuşma:

 

PageRank değeri nasıl artar?

PageRank değeri başka bir siteden link almakla artar. Link almak nedir ondan bahsetmek gerekirse bir başka web sitesinin sizin sitenizin linkini footer yani en alt kısma eklemesidir. İlla ki en alt olacak diye bir kaide yok tabi ki. Ancak link alırken dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan ilki sitenizin linkini ekleyen diğer sitenin yani link aldığınız sitenin pagerank değerinin sizden yüksek olması diğeri ise sizin ile aynı konuda içeriklere sahip olması. Bir de bu linklerin karşılıklı olup olmaması önemli. Yani bir x sitesi sizin sitenizin linkini kendi sitesine ekliyorsa ve siz de o x sitesinin linkini kendi sitenize ekliyorsanız yani karşılıklı olma durumu söz konusu ise bu link paylaşımı karşılıklıdır. Eğer x sitesi sizin linkinizi ekliyor fakat siz eklemiyorsanız bu karşılıksızdır. Artık bu durum x sitesinin yöneticisi ile sizin aranızdaki anlaşmaya kalmış bir durumdur.

Bir x sitesinin pagerank değerinin 5 olduğunu varsayalım. Bu siteden karşılıklı olarak link almanız durumunda bu size %18-20 arasında etki ile geri döner. Ancak karşılıksız olarak alırsanız %40-42 arasında geri döner. Bu x sitesinin sizin ile aynı konularda ve aynı rotada bir site olduğunu var sayarsak (örneğin siz c++ dersleri ve catia dersleri üzerine bloğa sahipseniz ve karşı site de catia dersleri ve c++ dersleri gibi konularda yazıyorsa) bu etki karşılıksız link alınması durumunda %98’lere vurmaktadır.

Google ‘ın artık link değişimi işlerinin bir piyasa ve pazarlama haline geldiğini gördüğü için pagerank güncellemesini durduğunu düşünüyorum. Bakalım ileride bu konu ile ilgili ne gibi bir güncelleme gelecek? Link almaya devam etmek de hala fayda var.

PageRank değerinizi öğrenmek için buraya tıklayınız.

2015 SEO teknikleri ve 2015 Seo ipuçları hakkındaki konu ve araştırmam için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

Canberk BEREN Yazar

Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Uzun bir süre Web Tasarım, SEO Danışmanlığı ve FreeLancer Developer olarak hizmet verdikten sonra rotamı blog yazarlığı üzerine çevirdim. Neticede tecrübelerimi kendim adına kullanma vaktim geldiğini düşünüyorum :) Kişisel sitemde teknolojiden gündem haberlerine kadar birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Yorumlar

    sesli chat

    (7 Nisan 2016 - 23:41)

    Pagerank değeri artırmak bayağı bir emek istiyor sanırım anlattığınıza göre teşekkürler bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir