Google’ın Bilinmeyen Tehlikesi!

Arkadaşlarınla Paylaş:

Yaşadığımız dönem artık tam bir internet ve bilişim dönemi. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı internet kullanıyor. Bu geriye kalan diğer yarısına ise internetin hala ulaşmadığı söyleniyor. Peki biz gün içerisinde internet kullanırken ne kadar güvendeyiz?

Google ‘ın Aylık Tekil Hiti 153 milyon!

Evet yanlış yazmadım. Tamı tamına 153 milyon. Bu demek oluyor ki Google ‘a ayda 153 milyon kişi geliyor. Ne kadar astronomik bir rakam değil mi? Şimdi işin tehlike kısmına ufak adımlarla giriyoruz. Aylık 153 milyon tekil ziyaretçinin içerisinde siz de varız ben de varım. Bu kadar büyük bir ağın içerisinde neler oluyor peki?

Gizlilik ve Google

Bu iki kelime birbirine o kadar uzak ki nedenini birazdan anlayacaksınız. Günde Google ile aranızda kaç query gerçekleşiyor hiç düşündünüz mü? Ya da ayda? Ben bugün tahmini olarak en az 70 arama yapmışımdır mesela Google ‘da. Peki Google ‘da günde 200 milyon arama yapıldığını biliyor muydunuz? Şimdi bu rakamların gizlilikle ne ilgisi olduğunu soracaksınız. Birçoğumuz Google ‘ı sadece arama motoru olarak kullanmıyor. Mesela Gmail, mesela Google+ ve hatta kullandığınız Android telefonlar bile. Google, sizin aradığınız, izlediğiniz, okuduğunuz her şeyi cookie olarak almaktadır. Hiç dikkat ettiniz mi Google ‘da deri ceket kelimesini arattıktan sonra sürekli karşınıza deri ceket reklamları çıkar. Bu aslına baktığınızda çok basit bir olay gibi gözükse bile işin içerisine aylık 153 milyon kişi, 12 milyar arama girdiğinde ciddiyet biraz daha artmaktadır. Çünkü siz Gmail hesabınıza bağlıyken YouTube ‘ta arattığınız kelime yarın sizin Google aramalarınızda, Gmail’de, Google+’ta, Android telefonunuzda ve daha nice uygulamada kullanılıyor.

Peki ne yapabiliriz?

Bu durumda yapılabilecek pek bir şey bulunmamakta maalesef. Çünkü gidip size YouTube kullanma, Google ‘da bir şey arama diyemem. Ben kendimi Google Chrome bile kullanmayarak (kullanmak zaten deli saçması, neden durduk yere diğer tarayıcılardan 2 kat fazla RAM yiyen bir tarayıcı kullanayım ki?) kendimi korumaya çalışıyorum. Önemli bir konu hakkında araştırma yapacak olduğumda ise kullandığım platformu açık bir hesapla kullanmıyorum. Arama motorumu ise DuckDuckGo ile değiştirdim.

DuckDuckGo mu?

Yeni keşfetmiş olduğum bir arama motoru. Ancak oldukça memnunum. Google ‘ın size sunduğu sonuçların hemen hemen aynısını sunan ve kesinlikle sizi izlemeyen bir arama motoru. Piyasada son zamanlarda bu tarzda arama motorları çoğalmış durumda sizler de araştırarak bulabilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

Canberk BEREN Yazar

Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Uzun bir süre Web Tasarım, SEO Danışmanlığı ve FreeLancer Developer olarak hizmet verdikten sonra rotamı blog yazarlığı üzerine çevirdim. Neticede tecrübelerimi kendim adına kullanma vaktim geldiğini düşünüyorum :) Kişisel sitemde teknolojiden gündem haberlerine kadar birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir