Daha hızlı index almak için

Arkadaşlarınla Paylaş:

Herkese merhabalar. Daha hızlı index index almak için neler yapılabilir onu inceleyeceğiz bu makalede. İndex alma nedir ve pingleme nedir önce ondan bahserek konuya gireceğim ilk önce ve daha hızlı index almak için neler yapabiliriz onları inceledikten sonra sizlere vereceğim ping ve imleme siteleri ile konuyu noktalayacağım.

Sitenin indexlenmesi ve index alma nedir?

Bir sitenin indexlenmesi yani index alması en kısa ve öz şekliyle yazınızın Google ‘a eklenmesi olarak tanımlanabilir. Sitenizin en son ne zaman index aldığını öğrenmek için Google ‘da sitenizin anasayfasını aratarak başlığınızın altında bulunan linkin sağ tarafındaki küçük ok işaretine basarak Önbellek ‘e girmeniz bu işi çözecektir ya da daha kolay bir şekilde başlığınızın altında bulunan tarih size son önbelleğe alınma yani Google indexlenme tarihini gösterecektir. Yazdığımız yazıların Google tarafından hızlı indexlenmek bizim için önemlidir çünkü eğer sitenizde henüz yazınız indexlenmemişse kullanıcılar Google ‘da aradıkları konu hakkında sitenizi bulamayacaktır. Bu durum da doğrudan ziyaretçi sayınızı etkileyecektir. Şimdi yavaştan daha hızlı index almak için yapacaklarımıza geçelim.

Siteyi Pingleme Nedir?

Site pingleme Google botlarını uyaran bir işlemdir. Bu işlem sonucunda Google botları sitenizi ziyaret edecek ve önbelleğe alacak yani indexleyecektir sizi. Konuda vereceğim pingleme ya da diğer adıyla imleme siteleri işinizi görecektir ve size daha hızlı index almak için büyük avantaj sağlayacaktır.

Daha Hızlı İndex Almak İçin

Gelelim sitenizin daha hızlı index alması için neler yapabileceğimize. Daha hızlı index almak :

 • Makalenize etiket ekleyin. (Yazınıza ekleyeceğiniz anahtar kelimeler pinglenme işlemini hızlandırır)
 • İmleme siteleri (pingleme siteleri) kullanın. (Size vermiş olduğum sitelere yazınızın linkini ekleyin)
 • Sosyal medyada yazınızı paylaşın. (Twitter ve Facebook öncelikli olarak sosyal medyada yazınızı paylaşın)
 • Yazınızın altında “benzer yazılar” kısmını kullanın. Bunu yapamıyorsanız en azından “Diğer Yazılar” kısmı muhakkak bulunmalı.
 • Sitenizi sürekli güncel tutun. (Yeni yazılar ekleyin, ufak değişiklikler yapın bazı kelimeleri eş anlamlılarıyla değiştirin)
 • Sitemap bulundurun. (Worpress kullanıyorsanız bir Sitemap uygulamanız olmalı kullanmıyorsanız her yazı ekleyişinizde sitemapınızı tekrar oluşturarak güncel tutun ki Google botlara kolaylık sağlayın)
 • Google Toolbar kullanın. (Buraya tıklayarak Google Toolbar indiriniz)
 • Yazınızın linkini Google ‘da aratın bu Google botlarını harekete geçirecektir.
 • Sitenizin sidebar kısmında son eklenen yazılar kısmı bulunsun.
 • Yazınızı Google ‘a ekleyin. (Buraya tıklayarak yazınızı Google ‘a ekleyin)
 • Yazılarınızda yorum olsun (Yazılarınızda yorum olması yazınızın ilgi gördüğünü gösterir)
 • Başka sitelere yorum yapın ve yorumda yazınızın linkini kullanın (Güncel siteler olmasında fayda var)
 • Siteniz hızlı olsun (JS ve CSS dosyalarınızı optimize edin, sorgu sayısını azaltın. Sorgu sayısı nasıl azaltılır?)

Bu işlemleri yapmanız daha hızlı index almak için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hatta yazınızı ekledikten saatler belki dakikalar içerisinde index aldığınızı göreceksiniz. Şimdi gelelim imleme sitelerine…

Sosyal imleme siteleri 2016

Sosyal imleme nasıl yapılır

Sosyal imleme nasıl yapılır onu anlatacağım şimdi de. Bu işlem çok basit bir işlemdir aslında. Yukarıda verdiğim sekiz imleme sitelerini kullanmanızı tavsiye ederim çünkü bu sosyal imleme siteleri yüksek pagerank değerine sahiptir. Bir sosyal imleme sitesine girerek üye oluyorsunuz. Eğer sitede üyeliksiz imleme yapılabiliyorsa doğrudan sitenizi de ekleyebilirsiniz. Yazınızın linkini ve bir özet kısmı ki bu özetin özgün olması gerekir yazarak imlemeyi yapabilirsiniz. Sosyal imleme daha hızlı index almak ve pagerank değeri arttırmak için yardımcı olur.

Pingleme siteleri 2016 (mass ping 2016)

Pingleme nasıl yapılır?

Pingleme işlemi gerçekten çok kolay bir işlemdir. Sadece pingleme sitemize giriş yaparak yazımızın linkini yapıştırıyoruz ve pingleme işlemini başlatıyoruz.

Daha hızlı index almak konulu yazım burada son bulmuştur umarım katkısı olur, videoyu izleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Daha hızlı index almak

daha hızlı index almak
daha hızlı index almak

Kaynak: https://wuubi.com/daha-hizli-index-almak-icin-10-yontem/


Arkadaşlarınla Paylaş:

Canberk BEREN Yazar

Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Uzun bir süre Web Tasarım, SEO Danışmanlığı ve FreeLancer Developer olarak hizmet verdikten sonra rotamı blog yazarlığı üzerine çevirdim. Neticede tecrübelerimi kendim adına kullanma vaktim geldiğini düşünüyorum :) Kişisel sitemde teknolojiden gündem haberlerine kadar birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir