20. Yüzyıla Yön Veren 15 Lider!

Arkadaşlarınla Paylaş:

20. yüzyıla bir göz attığımızda Dünya tarihini değiştiren bir çok savaşın yaşandığını görüyoruz. Bunun haricinde bir çok devlet çöküş yaşarken yeni devletlerin kurulduğunu ve bazı devletlerin de bağımsızlık ilan ettiğini biliyoruz. Bu olayların yanı sıra 20. yüzyıla asıl damgasını vuranlar liderler olmuştur.

20. yüzyıl, bünyesinde çok büyük savaşları ve insanlık tarihini değiştiren olayları barındırıyor. Bildiğimiz üzere I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşımız ve II. Dünya Savaşı 20. yüzyılda gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra Soğuk Savaş Dönemi, Büyük Buhran ve çoğu sömürge ülkesinin bağımsızlığını ilan etmesi gibi olaylar da yine bu yüzyılda gerçekleşmiştir. Komünizm ve Kapitalizm gibi yönetim şekilleri için ülkelerde devrimler olmuştur ve bu devrimlere büyük liderler öncülük etmişlerdir.

Bu yazımızda sizlere 20. yüzyılda Dünya tarihini değiştirmiş olan 15 liderden bahsedeceğiz.

1) Mustafa Kemal Atatürk (1881 – 193∞)

Mustafa Kemal ATATÜRK - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Listenin en başını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ayırdık. 20. yüzyılın en ileri görüşlü devlet adamı ve askeri dehası olan Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanıdır. I. Dünya Savaşın’da kazandığı askeri başarılar ile adından sıkça söz ettirmiş ve Türk halkına Kurtuluş Savaşı’nda önderlik etmiştir.

”Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir.”

2) Winston Churchill (1874 – 1965)

Winston Churchill 2 - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

1940 yılında Birleşik Krallık Başbakanı olan Winston Churchill, II. Dünya Savaşında izlediği savaş politikası ve o zamanın ABD başkanı Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler sayesinde Britanya tarihinin en önemli devlet adamlarından birisi haline gelmiştir. II. Dünya Savaşından sonra Avrupa ülkelerinin birleşmesi için NATO ve Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşmasında önemli bir rol üstlendi. Son yıllarını yazarak geçiren Churchill, 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

”Başarı son değildir; başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.”

3) Francisco Franco (1892 – 1975)

francisco franco - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

1936 – 1939 yılları arasında yaşanan İspanya İç Savaşı’nda milliyetçi güçlere liderlik eden devlet adamı ve İspanyol generaldir. İspanya İç Savaşı’nın bitmesinin ardından Francisco Franco 36 yıl boyunca ülkeyi diktatörlükle yönetmiştir.

İktidardayken hastalandığı sırada  ziyaretine gelenler için ‘Neden geldiler’ diye sorarken ‘Hoşçakal demek için’ yanıtı verildiğinde ‘Nereye gidiyorlar’ demesi yanındakileri şaşırtmıştı.

4) Fidel Castro (1926 – 2016)

fidel Castro - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Ernesto Che Guevara ile birlikte Küba Devirimi’ni gerçekleştiren Fidel Castro, uzun yıllar boyunca Küba Devlet Başkanlığı, Küba Başbakanlığı ve Küba Komünist Parti Sekreterliği görevlerini üstlenmiştir. Aynı zamanda uluslararası alanda da önemli bir rol oynamıştır.

”Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.”

5) Mahatma Ghandi (1869 – 1948)

Mahatma Gandhi 1 - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

”Hindistan Bağımsızlık Hareketi”nin öncü lideri olan Mahatma Ghandi’nin görüşleri Gandizm olarak anılmaktadır. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe sayesinde İngiltere’ye isteklerini kabul ettirmiş ve Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasını sağlamıştır.

”Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsına yetecek kadarını değil.”

6) Adolf Hitler (1889 – 1945)

Adolf Hitler 1 - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Nazi Almanya’sında politikacı, siyasi lider, teorisyen ve devlet adamı olan Adolf Hitler, 20. yüzyılın en bilinen diktatör lideridir. Polonya’yı işgal ederek II. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Adolf Hitler savaşın sonunda kaybettikleri için intihar etmiştir.

”Bazı gazeteler bizim Avusturya’yı zorbalıkla işgal ettiğimizi iddia etmişlerdir. Sadece diyebilirim ki, ölürken bile yalan söylemekten vazgeçmezler. Politik mücadelem süresince halkımdan çok sevgi gördüm, fakat Avusturya sınırını geçtikten sonra gördüğüm sevgi selini hiçbir zaman görmedim. Biz zorbalar olarak gelmedik, kurtarıcılar olarak geldik.”

7) Vladimir Lenin (1870 – 1924)

vladimir lenin - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Vladimir İlyiç Lenin, Rus sosyalist devrimci ve politikacıdır. Ekim Devirimi’nin öncü lideridir ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin kurucusudur. Marksist-Leninist ideolojisinin önderidir.

”Devrimci bir teori olmaksızın devrimci bir hareket olamaz.”

8) Nelson Mandela (1918 – 2013)

Nelson Mandela - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Nelson Mandela, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Nobel Barış Ödülü (1933) sahibi ilk siyahi devlet başkanıdır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250’nin üzerinde ödül kazanan Nelson Mandela, Güney Afrika’da “Ulusun Babası” olarak görülür.

”Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.”

9) Mao Zedong (1983 – 1976)

mao zedong 1 - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Çin Halk Cumhuriyetinin kurucusu olan Mao Zedong, Çinli devrimci, askeri lider ve siyasetçidir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre hakkında en çok eser yazılan 100 kişi listesinde 15. sırada yer almıştır.

”Yol ne kadar uzun olursa olsun ilk adım atılmalıdır.”

10) Benito Mussolini (1883 – 1945)

Benito Mussolini - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Benito Mussolini, İtalya Ulusal Faşist Partisi’nin lideridir. İtalya Başbakanlığı ve İtalya Sosyal Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı görevlerini yapmış olan Mussolini, bu dönemler boyunca Duce yani ”Lider” unvanını kullanmıştır. II. Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler ile birlikte hareket etmiştir.

”İlerlersem; beni takip ediniz! Gerilersem; beni öldürünüz! Eğer ölürsem; intikamımı alınız!”

11) Ernesto Che Guevara (1928 – 1967)

Che Guevara - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Che Guevara, Fidel Castro ile beraber Küba Devrimi’ni gerçekleştiren Marksist-Leninist bir devrimcidir. Aynı zamanda yazar, askeri lider, devlet adamı ve doktordur. Günümüzde ise belirli bir kesim tarafından ikonik bir kahraman olarak görülmektedir.

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden. İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.”

12) Franklin D. Roosevelt (1882 – 1945)

Franklin D. Roosevelt - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Franklim Roosevelt, ABD’nin 32. başkanı olup görevde en uzun süre kalan başkandır. 4 kez başkanlığa seçilen Roosevelt, II. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne başkanlık yapmıştır.

”Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan evladır.”

13) Saddam Hüseyin (1937 – 2006)

Saddam hüseyin - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Irak’ın 5. Cumhurbaşkanı olan Saddam Hüseyin, 1979 yılında iktidara gelmiştir. Arap sosyalizmi ve Arap milliyetçiliğinin önemli bir lideri olan Saddam Hüseyin İsrail Hükümeti’ne koyduğu tepki ile Arap dünyasında  saygınlık kazanmıştır. 11 Eylül 2011 tarihinde ABD’de ikiz kulelere terör saldırısı düzenlendikten sonra Amerika’nın hedefi olmuştur ve yakalanarak idam edilmiştir.

”Yaşamım boyunca hiçbir şeyden korkmadım. Mücahit gibi yaşadım ve ölümü her zaman bekledim.”

14) Josef Stalin (1878 – 1953)

Joseph Stalin 600x345 - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Vladimir İlyiç Lenin’den sonra SSCB’nin başına geçen devlet adamıdır. Askeri kariyerinde mareşal rütbesine ulaşan Stalin‘in lakabı Gürcü dilinde ”Çivi” anlamına gelen ”Koba”dır. II. Dünya Savaşı’nın meşhur ordusu Kızıl Ordu’ya başkomutanlık eden Stalin adını tarihe kanla yazmıştır.

”Sovyet ordusunda geri çekilmek ileri gitmekten daha çok yürek ister.”

15) Josif Broz Tito

Tito - 20. Yüzyıla İmzasını Atmış 15 Lider

Yugoslavya Federal Cumhuriyetinin kurucusu ve askeri lider olan Tito, Balkan ülkelerinde 20. yüzyılda en çok değer verilen devlet adamıdır. Marksist-Leninist görüşlere sahiptir.

”Her yolculuk kişinin kendi servetine eklenen bir mücevherdir.” 


Arkadaşlarınla Paylaş:

Canberk BEREN Yazar

Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Uzun bir süre Web Tasarım, SEO Danışmanlığı ve FreeLancer Developer olarak hizmet verdikten sonra rotamı blog yazarlığı üzerine çevirdim. Neticede tecrübelerimi kendim adına kullanma vaktim geldiğini düşünüyorum :) Kişisel sitemde teknolojiden gündem haberlerine kadar birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Keyifli ve kaliteli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir